Blog / Maternity

Jeden nezaujímavý pôrod

Termín podľa astronomických výpočtov môjho gynekológa:ten deň mal byť 8.4.2018 ,vtedy Jupiter vstupuje pred Saturn:) .A dôležitý fakt,rodila som vo Zvolenskej pôrodnici bez zaplateného doktora.

Sobota ,je 7.4.2018 ráno . Ja mám už asi 2 týždne pobalené veci do pôrodnice.Veď pán doktor povedali,že už by som aj rodiť mohla.Tak prečo nezbaliť ,čo treba a aj čo netreba?Naštudované všetky jútuberky mamky som mala,teda ,čo si ktorá pobalila a aj babyboom som mala napozeraný a prerevaný odzadu aj odpredu,ani na predpôrodný kurz som nemusela ísť.A popravde som ho ani nestihla.

Ráno vravím mužovi,aby sme zbúchali ešte nákup ,väčšinou sme to aj v sobotu robili (ten nákup samozrejme) ,ak náhodou porodím ,aby môj muž neumrel doma hladom.A ako správna tehuľka v 39 tt ešte niečo navarím a potom sa už hádam poberiem aj rodiť .Mala som v pláne ešte okná poumývať,ale keď píšem tento článok,a Dária má už 10 mesiacov ,tie okná ešte stále nie sú umyté .No ktovie ,možno pri druhom sa mi to podarí.Musím povedať ,že témy pôrod som sa až tak nebála.Skôr som sa bála toho ,či sa dokážem sama oholiť.Všade ..A ako potom na to majstrovské dielo zareaguje nemocničný personál.

Áno ,takže máme ráno cca 10 hod a naše kroky(rozumej cesta autom) viedli do Kauflandu .Vo Zvolene teda toho na výber,čo sa týka nakupovania veľa nemáme.Obišli sme ho skoro celý ,a pri mliečnych výrobkoch ,nie nebojte sa,neporodila som tam a ani sa mi tam nespustila plodová voda.Tak cca tam som začala cítiť akúsi bolesť v podbrušku(ten fakt ,že to prišlo pri mliečnych výrobkoch je dôležitý,pretože celé tehotenstvo mi neskutočne chutili jogurty a tie teraz chutia malej).Hovorím si ,sama pre seba,že asi je to už tým vysokým štádiom tehotnosti . A možno mám len zastavené vetry .Isteeee,celých 9 mesiacov.

Muž chodí zvyčajne doobeda cvičiť do improvizovaného fitka .A aby som nenarušila jeho stereotyp,nič som mu o svojich pocitoch tam dole nehovorila .Ešte by si to mohol vysvetliť že náhodou rodím .

Okolo obeda, keď prišiel muž domov ,samozrejme napumpovaný ako Schwarzenegger za mladi ,tak som mu o mojich pocitoch ,že teda ASI RODÍM povedala .A nie ,nemyslite si ,že „miláčik ,asi už rodím“ ,ale pokojne som mu oznámila ,že mám akési čudné bolesti ,ktoré som cez tehotenstvo nemala ,mám už aj dajaký divný výtok tam zdola (áno moji milí ,to tehotné pred pôrodom majú) a teda ,že ak chce nech sa pokojne naobeduje ,ja ešte vyvešiam prádlo a potom uvidíme .Lebo viete :hladný chlap sa rovná nervózna rodiaca žena.

Trošku sme si poležali a už keď tie pocity boli akosi trošku pravidelné ,hovorím si,no poďme mi radšej do tej pôrodnice.Keby to boli akože aj tí poslíčkovia (neviem prečo sa to tak debilne nazýva,veď nič neposielajú),tak nás pustia domov ,mňa a Dáriu ,stále budem 2v1 a vlastne zistím ,či je aj maličká ok .

O 16:00 sme teda išli z domu,s tým že vravím mužovi ,tašky neber,ešte sa vrátim predsa. HAHAHA.Len pre objasnenie : po ten kufor nakoniec letel už sám ,a letel až tak ,že mi priniesol kufor s odtrhnutým pútkom,čo ho tak zdrapil.

V pôrodnici som zazvonila na zvonček POROD .Nie je to divné ,že taký zvonček existuje? Predstavte si,že máte vo svojom vchode suseda s menom POROD.Fero Porod

Prišla sestrička,čo sa deje? Asi čakala šoféra s pizzou. Bohužial som tam stála len ja s dieťaťom v bruchu.Vzala ma na pôrodnú sálu ,že mi natočí ozvy bábätka.Muž čakal vonku .A čakal teda dosť dlho ,pretože maličká sa asi pred svojou cestou na svet potrebovala vyspať v teple plodovej vody .Monitor teda točili polhodinu,kým sa tam ako taký rytmus objavil.Neskôr prišla doktorka,že ma teda už aj kukne odspodu,nakoľko sme teda otvorení možnosti rodiť.Moja vysnívaná doktorka mala akurát službu .Hovorím si ,super,ešte že som si žiadnu nepredplatila ako časopis Kamarát na základnej škole.Doktorka kukne ,strčí,vyberie a zahlási :Tak už sme na 6cm , dneska porodíte.A moja reakcia: Môžem ísť ešte domov ? Viete ,ja z duše neznášam nemocnice.Presne kvôli tomu si nedám vyoperovať ani žlčníkový kameň,kvôli tej nemocnici.

No a okolo 17:3O hod si už ležím na izbe,izbe číslo 5 ,na bruchu pásy a fotím sa na instagram. Taký klasický pôrod.Muža som poslala domov,veď ešte sa načakáme.Doktorka mi vraví,že väčšina žien ,kým si prejde až na 6cm ,tak ochkajú od bolesti .Ja musím povedať ,že moja menštruácia bola bolestivejšia.

Avšak ,všetci to chceli nejak urýchliť,a preto ma presunuli na čakačku ,kde som bola chvalabohu sama.Viete si predstaviť 2 vzdychajúce ženy v jednej miestnosti a čo je topka ? Obidve rodia,obidve majú po klystýre a je len jedna sprcha a jedno wecko.

Prišla iná doktorka .Nevadí ,vyzerala ,že vie čo robí.Pustila mi vodu,tú plodovú,vraj aby tomu trošku pomohla.Je to teplé, vravím..Nečudujem sa ,že tam tie deťúrence vydržia tak dlho .Kto by sa nechcel močiť v termálnej vode v horizontálnej polohe .Volám mužovi,že zachvíľu asi porodím.Ja na tvári furt úsmev a hádžem jeden vtip za druhým.Bola som im na smiech,pretože vraj takto prvorodičky nerodia.A čo bolo fakt vtipné ,keď mi sestrička pochválila makeup .Vystrojila som sa 16 hodinovým rúžom.

Dostala som klystýr ,polovičný .Čo nemám nárok na plný ? To už tá zdravotná poisťovňa ani to neuhrádza?Vraj ,keď už som otvorená viac ako 6cm ,tak stačí .Nebolo to také hrozné.Len pendlujete medzi WC a sprchou .

Dali mi do žily trošku oxytocínu a vtedy len začala sranda.Už som pochopila čo znamenajú pravidelné kontrakcie.Už to aj bolelo ,ale len PRAVIDELNE. Skákanie na fitlopte pomáha,doporučujem všetkými desiatimi.Tak okolo 23hod ma pôrodná asistentka vyšetrila ako to tam vyzerá a hovorí : Žena ,veď ideme rodiť! Akože čo tam našla ,keď tak zajasala ? Lenže ja som necítila ,že mám tlak, aby som vytlačila malého človiečika.Veď ženy v babyboome kričali ,že majú tlak na konečník a ja som nemala ani len ten krvný taký vysoký a nie to ešte ten análny :).Vyskočila som na box ,muž bol vedľa v miestnosti ,pretože pri tlačení vám nepomôže nikto.Nikto za vás to dieťa nevytlačí .Asistentky vás pripravia na poslednú fázu.Porozťahuje čo porozťahovať má,poučí ako treba tlačiť a už to len skúšate .A skúšate….Medzi kontrakciami sa moje starostlivé JA zaujímalo aj o to,či moja drahá polovička neskolabovala niekde za dverami.Poprosila som asistentku ,aby ho “čekla”.Bol ok ,len oči mal červené,čo tlačil aj za mňa.

Keď už cítila hlavičku ,zavolala doktorku.Tá si prehodila na seba plášť ,no mne prišiel ako z mäsiarne,a už sa ide do tuhého .A teraz ide kontrakcia a vy sa sústredíte .Oči zavrieť,tlačiť do konečníka,zároveň si ťaháte k sebe kolená ,ale pozor panva musí ostať na boxe. Halóooo ,ja rodím ,a nechcem rozmýšlať ako čo a kedy v akej postupnosti robiť. Ale spravila som to asi dobre ,keď o 23.30 hod vyšlo to najkrajšie zo mňa ,čo kedy mohlo výjsť.Moja prvá reakcia :Prečo neplače ? Videla som to totiž vo všetkých filmoch ,kde sa rodilo .Ale zachvíľu zaplakala a plakala ešte dlho .

Ten tlak ,ktorý odišiel z panvy bol neskutočný .To je pocit ,ako keď zaplatíte poslednú splátku hypotéky.

No a placenta…Tá sa nerodí.Tú z vás už vytlačia,vyžmýkajú ,vydolujú .Toto ma fakt bolelo.Keď sa snaží asi 160 cm vysoká asistentka dostať z vášho brucha niečo ,čo jej nepatrí ….no veľká sranda.

Doktorka ešte poupravila tam dole ,čo chcela ,maličkú mi umyli,ocko nafotil 100 rovnakých fotiek a už sa aj prikladalo na mliečny bar.Ale musím povedať,že keď ju doktorka vytiahla z mojej panvy a uvidela som ju ,tak bola krásna ružová .Viete,niektoré deti sú modré,fialové,veľmi červené a sliznaté a ona ….ona bola hotová na titulku Mama a ja.

Ležím si o 1.00 hod na pôrodnom boxe,2hod sa tam musí žena ležať ,vraj. Vycievkovaná postujem veselú správu na všetky sociálne siete a premýšľam ….To fakt som už porodila ? Ozaj?

Toto bol ten pôrod? Bol teda krásny .Prvý a už nikdy sa neopakuje táto chvíľa ,tento moment, kedy si uvidím moju prvorodenú. A chápete ,že 30 min pred plánovaným termínom? To si dovoľ mať takého gynekológa. Najbližšie si u neho objednávam čísla do Kena 10.

A ak by som som si mala vybrať ,kde budem rodiť znova,tak neváham ani minútu.Mala som najúžasnejší kolektív aký som mohla mať .Od asistentiek až po samotnú doktorku.Je to veľmi dôležité ,aká je atmosféra ,ako sa s vami rozprávajú .Ja som našťastie nemala komplikácie ,nevedela som poriadne že ani rodím ,ale sú ženy,ktoré si prejdú niekoľkohodinovým peklom otvárania sa ,kým sa dostanú až k záveru a preto je dôležité koho máte okolo seba po odbornej stránke.

A viete prečo to tu všetko píšem? O 2 mesiace má Dária rok .Prosím vás ,veď ja mám na bruchu ešte stále pozostatok z tehotenstva a to naše dieťa už zachvíľu pôjde na výšku.Bolo krásne zaspomínať si na jej príchod.

Tak teda Vitaj Dária Berhelová .

7.4.2018  23:30hod 3460kg 52cm  20 prstov

Comments

*P
13. February 2019 at 22:57

davno som sa tak dobre nezasmiala.nikdy tento pocit nezazijem , ale tym citanim som to prezivala s tebou!
tak vitaj daria , nech si zdrava!Comments are closed.