Mamas / Maternity

O šípkovej Ružene

A žili šťastne až kým ….Moja verzia : A spali šťastne až kým….

Pamätám sa ako som hovorila v práci,keď som bola ešte tehotná,že moje dieťa bude krásne spávať.A ak by náhodou nie,pomôžem si nejakým medikamentom.(Srandujem) Čo vám poviem,už v pôrodnici bola hore skoro 24hod v kuse.A vtedy aj stále plakala.A ja ,obalamutená hormónami som plakala s ňou a na novorodeneckom oddelení som bola varená pečená,že mojej malej sa niečo deje,asi mi ju niekto vymenil.Raz mi tam sestrička podala dôležitú informáciu.”No moja zlatá ,ale viete ,deti plaču “.Objavila som vtedy Ameriku.
Hovorí sa,že deti nemajú svoj režim tak do mesiaca/dvoch od narodenia.No nemajú,to je pravda.A v podstate veľmi dlho trvá ,kým sa na nejaký “režim” už nastavia a potom príde zmena.Bábätko sa naučí pretáčať ,a pretáča sa stále ,aj v postieľke.Zobudí sa na to.Aj pri prebaľovaní ,aj pri kojení v ľahu.Ale aby toho nebolo málo ,približne v 3 mesiaci sa deťom mení spánok do cyklov (tvrdý a ľahký spánok).Jeden cyklus trvá cca 30min.A presne tak to bolo aj u nás.Čo to znamená v praxi?Pamätám sa ako som chcela aby o 19hod zaspávala.Áno ,to som fakt len chcela.A len ja .Keď o 22hod bola ešte hore a pritom kričala,najedená,prebalená,už som si povedala že to nedám.Keď už konečne zaspala ,po čerstvej polhodke ,kedy som chcela konečne absolvovať sprchu,ona sa zobudí a akože čože,haló mama,už je ráno?Myslím,že mne sa ani odlíčiť neoplatilo ,lebo u nás nebol že 24hod deň rozdelený na noc a aktivny deň.U nás to bolo niečo medzi nebom a zemou.Verejne sa priznávam ,že som gúglila(prečo moje dieťa nespí,dieťa plače ,ako uspať dieťa).A čo je najhoršie,siahla som aj po veveve.modrykon.eska Ach

Čo vám poviem?Keď tam matky písali ,že obdobie 30min spánkov (a to boli happy,že wau 30min) trvá niekedy aj 3roky,tak som bola zrelá na diazepam a štuple do uší.Ja tu niesom,nič nepočujem,spím.
Aby ste tomu rozumeli aj čitateľky Nie ešte mamy ,predstavte si akoby ste každý boží večer o 19:00 hod zavítali do nočného klubu,prehýrili celú noc,prepili a o 5 ráno,keď si chcete konečne ľahnúť do teplej postele,zobudí vás budík a vstávať do roboty.Tak nejako som sa cítila skoro 5mesiacov nonstop.Samozrejme niečo také ako spať s malou počas dňa nefungovalo.Lebo kým by som ja zaspala,ona po 40min už kričala z postele.Nefungovalo uspávanie na cicke a ani žiadne babské rady,hojdanie ,proste nič.Rozhodla som sa spraviť jeden pokus.Kúpila som si knižku “Každé dieťa môže dobre spať“-mala by mať aj podtitul “každá mama môže už konečne dobre spať”.V knihe sa píše o samozaspávaní dieťatka na princípe regulovaného plaču.Ja veľmi nie som za metódu vyplakania .To vôbec.Ale keď niekoľko mesiacov nič iné večer nepočujete a už pomaly prestávate počuť spievať vtáky vonku,sluch odchádza,skúšate všetko. Princíp tejto knihy je : Odsledovať dieťa ,kedy má cez deň a aj večer spánok a následne ho nechať v tie hodiny samé zaspať.Samozrejme,keď som ju položila do postieľky tak neskutočný plač,lebo na to nebola zvyknutá.Odídem z izby a chodím k nej v intervaloch .Každé 3,5,7 min a max 10min. Keď som pri nej a upokojujem ju ,neberiem ju z postieľky,pretože to môže dieťa vnímať ako priestor ,v ktorom nemá byť a vy ho len oslobodíte.Hladkám ju ,rozprávam cca minútu.Potom odídem a prídem znova za 5min. Intervaly teda narastajú až po max 10min. Prvý večer to bol des.Plakala hodinu a potom zaspala.Na druhý večer plakala 15min.A na ďalší už neplakala.Hurá ,vravím si.Toto bolo len na zlepšenie zaspávania. A čo samotný spánok ?Stále to pretrvávalo.Vstávanie každých 30-40min a neustále nočné kojenie.Keď už bola malá na príkrmoch ,dávali sme večer kašu.Prvý večer na podiv pekne zaspala a zobudila sa možno až za 4hod.Hovorím si ,veď to dieťa bolo asi hladné.Ale zase to bola radosť len jednej noci.Na ďalší večer si išla opäť to svoje.Keď som už bola zúfalá a viacerí mi radili skúsiť ju dať do vlastnej izby,tak som to spravila .Nebudem nič zakrývať.Poplakala som si a nie málo.Ved dať 8 mesačné bábätko od seba na celú noc ?Čuduj sa svete ,spala asi 5hod v kuse.Čo myslíte ,čo sa stalo ďalšiu noc?Dala som si k nej do izbičky matrac na zem a spala som pri nej. Lenže ona plakala aj tak.Vtedy som pochopila,že to nemá zmysel a moja prítomnosť ju ruší.Vyrušuje ju tiež svetlo z ulice,čo i len cez malú škáru v žalúzií.A nedajbože zasvietiť oproti v kuchyni(má presklené dvere).Takže momentálne fungujeme nasledovne.
O 18:30 je večera a každý druhý večer sa okúpe a potom už len pyžamko,kojenie ,pojašíme sa .O 19:15 ju zanesiem do jej izbičky,ktorá je vyvetraná a neprekúrená.Zatiahnem závesy ,ktoré neprepustia žiadne svetlo,poprajem jej peknú dobrú noc a položím ju do postieľky.A ona neplače.A neplače už asi 2 týždne. Spí až do 5 rána.Ja normálne nechápem ako sa to zmenilo.Samozrejme som si vedomá toho,že to nebude na furt.Je malička a viem ,že sa to mení ako počasie v apríli.Ale veľmi sa tomu teším. Čo tomu úplne najviac pomohlo,bolo že som ju na konci jej 9 mesiaca prestala v noci kojiť.Dovtedy sa budila 1-2x za noc na kojenie.A teraz sa už nebudí na to že:mama dávaj mliečko.Ide spať napapaná a spokojná.A ja s ňou.Dokonca sa mi stane,že sa v noci zobudím a ona si spí ako dudok.A ja sa divím.
Takže ak toto číta nejaká maminka ,ktorá má rovnaký stav ako sme mali my,netreba zúfať.Známa veta ,ktorú si raz dám vytetovať na čelo:JE TO LEN OBDOBIE.
A ešte jedna vec:Je to naša skúsenosť .Veľmi dobre viem,že každé dieťa ,dokonca aj od tej istej maminy je úplne iné.Dárii pomáha aj cumeľ ,takže ak sa aj v noci zobudí ,nájde si dudku a spí ďalej.Viem,že niektoré detičky cumeľ nemajú.
No a najkrajšie sú rána ,keď sa hrá v postieľke s plyšákom a vyhadzuje tie cumle z postieľky. Má ich tam až tri.Aby ich v tej tme lepšie našla.

Verím,že tento spánok jej ostane aj s príchodom zubov.Ale tak dúfam,že si zase raz poviem JE TO LEN OBDOBIE!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *